sencerbey 6 Takipçi | 3 Takip

Kömürhan Köprüsü

2009-03-08 00:21:00

         Kömürhan Köprüsü Elazığ-Malatya karayolunun Fırat Nehri ile kesiştiği nokta olan 51. kilometresinde geçişi sağlayan köprüdür. Fırat’ın bu kesimindeki tek köprü olduğu için de lojistik önemi büyüktür. Bu nedenle de yaya olarak geçmek veya arabayla geçerken duraklamak yasaktır.

         Köprünün yapımına 23.02.1983 tarihinde başlanılmış ve 08.04.1986 tarihinde tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Türkülere konu olan bu köprü, Malatya ile Elazığ il sınırının tam ortasında olup 1986 yılından beri de Karakaya baraj gölünün iki tarafını birbirine bağlamaktadır.

         Kömürhan Köprüsü yapılmadan önce Elazığ-Malatya illeri arasındaki ulaşım bağlantısı çeşitli yollarla yapılmaktaydı. 1930’lu yıllara kadar ulaşım sadece sal ve

kayıklarla, daha sonra ise 1. Dünya Savaşı yıllarında yapılmış olan ahşap bir köprüyle sağlanmıştır. Fakat suların yükselmesi ile birlikte ahşap köprü yıkılmış, dolayısıyla sal ve kayıklarla ulaşıma tekrar dönülmüştür. Bu nedenle Kömürhan Boğazı’nda betonarme bir köprü yapılması kararlaştırılmıştır. 1 Ağustos1930 tarihinde başlayan betonarme köprü inşaatı 3 Nisan 1932 tarihinde tamamlanmıştır. Köprünün yapımcısı bir İsveç firmasi olan Nidgvist ve Helm Anonim Şirketi’dir.

         Köprü, esasInda ismet Paşa Köprüsü olarak isimlendirilmesine rağmen,  Kömürhan Köprüsü olarak da anılmaktadır. Kömürhan Köprüsü 109.60m orta açıklık uzunluğuyla kemer tipinde yapıldığı dönem itibariyle dünyanın en büyük altıncı

betonarme köprüsü olma özelliğini kazanmıştır. Uzun yıllar bölgeye hizmet eden bu ilk köprünün, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında inşaa edilmiş olan Karakaya Baraj Gölü’nün suları altında kalacağı öngörüldüğü için, boğaza yeni bir köprünün yapılması gerekmiştir. Bu amaçla köprünün hemen yanına 1983-1986 yılları arasında bir yenisi inşaa edilmiştir. Bu yeni yapı Türkiye’nin ilk dengeli konsol yöntemi ile imal edilmiş köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.Karakaya Barajı yapıldıktan sonra orijinal Kömürhan Köprüsü suyun altında kalmıştır.

www.imoistanbul.org.tr

1052
0
0
Yorum Yaz